Krótkoterminowe kredyty gotówkowe – czy jest z nimi związane ryzyko?

Gotówkowe pożyczki krótkoterminowe mogą być kuszące, jeśli potrzebujesz gotówki jak najszybciej. Po prostu ubiegasz się o pożyczkę, otrzymujesz potrzebne fundusze i spłacasz je w krótkim czasie. Pożyczki te mogą „uratować życie”, gdy próbujesz zebrać fundusze ratunkowe na naprawy samochodów lub rachunki medyczne, nie otrzymując pożyczki z banku.

Jednak pożyczki krótkoterminowe są obarczone ryzykiem – wysokimi opłatami i stopami procentowymi, krótkimi okresami spłaty, potencjalnie pozbawionymi skrupułów pożyczkodawcami – i należy do nich podchodzić z dużą ostrożnością.

Co to jest krótkoterminowa pożyczka gotówkowa?

Krótkoterminowe pożyczki osobiste to pożyczki udzielane z niewielkim lub zerowym zabezpieczeniem, które mają zostać spłacone w ciągu roku lub krócej, czasem tygodni lub miesięcy. Większość wymaga jedynie potwierdzenia zatrudnienia z określoną miesięczną pensją, kontem bankowym i prawem jazdy lub inną formą dowodu osobistego. Ponieważ często nie ma zabezpieczenia, a wymagania kredytowe są niższe, pożyczki te podlegają wyższej stopie procentowej (do 400%) i mogą podlegać innym opłatom i karom.

Wiele z tych pożyczek można szybko uzyskać, a do wyboru jest wielu dostawców. Wystarczy złożyć wniosek (zazwyczaj online) i dowód zatrudnienia lub inne informacje kredytowe, firma je przegląda, podpisuje umowę i otrzymuje pieniądze, często w ciągu zaledwie 24 godzin.

Rodzaje krótkoterminowych pożyczek osobistych

Istnieje szereg rodzajów pożyczek krótkoterminowych, z których każdy ma inną charakterystykę, strukturę opłat i warunki. Jednym z najczęstszych jest pożyczka chwilówka, która zapewnia pożyczkobiorcom gotówkę w oczekiwaniu na kolejną wypłatę. Zwykle jedynym wymaganiem jest potwierdzenie wypłaty, aby udowodnić, że masz pracę. Pożyczki te często wymagają natychmiastowej spłaty – jak tylko wyczyści następną wypłatę – a wiele z nich ma ogromne RRSO i opłaty.

Inny rodzaj pożyczek krótkoterminowych, pożyczka z zabezpieczeniem pod postacią samochodu, umożliwia pożyczkobiorcy wykorzystanie pojazdu jako zabezpieczenia, o ile jest on bezwarunkowo własnością tej właśnie osoby. Pożyczki te zazwyczaj wypłacają tylko ułamek wartości rynkowej samochodu (zwykle do połowy jego wartości) i mogą wiązać się z RRSO na poziomie 300% i okresami spłaty zaledwie 30 dni.

Zobacz także:  Czy pożyczki społecznościowe to dobra alternatywa dla kredytów gotówkowych?

Kredyt w rachunku bieżącym, w którym klienci otrzymują tymczasowe ubezpieczenie w banku o wysokiej stopie procentowej, gdy na ich rachunkach brakuje niezbędnych środków, są również formą pożyczki krótkoterminowej. Podobnie jak kredyty ratalne, w których pożyczkobiorcy mają regularne, częste płatności przez pewien okres do momentu spłaty kapitału i odsetek.

Inne opcje obejmują linie kredytowe, które są przedłużane przez banki lub związki kredytowe w celu rozwiązania tymczasowych problemów z przepływami pieniężnymi, oraz pożyczki pomostowe, które mogą być przydatne podczas transakcji na nieruchomościach, gdy nowy dom został zakupiony, podczas gdy druga nieruchomość jest jeszcze na rynku.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.