• Bez kategorii

Kredyt gotówkowy a pożyczka

Coraz więcej Polaków decyduje się na zaciągnięcie kredytów w bankach bądź innych instytucjach bankowych. Jak się okazuje czasami dla wielu jest to jedyne rozwiązanie aby móc żyć na pewnym poziomie i korzystać z różnego rodzaju dobrodziejstw zarówno materialnych jak i również wybrać się z rodziną na wakacje a często nawet po to aby zorganizować święta.

Kredyt a pożyczka

Najczęściej sięgamy po kredyt bądź też pożyczkę, jak się okazuje te dwa produkty bankowe mają wiele cech wspólnych. Jednak jest też wiele takich elementów które zdecydowanie różnią od siebie te dwa produkty i są one dla nich bardzo charakterystycznymi cechami. Bardzo często pojęcie kredytu i pożyczki jest używane zamiennie , jednak należy zauważyć że to zupełnie różne produkty.

W czym tkwi różnica?

Bardzo ważną cechą charakterystyczną o ile nie najważniejszą jest podstawa prawna. Jak się okazuje definicja pożyczki, jak i umowa pożyczki opisane są w Kodeksie Cywilnym, natomiast umowa kredytowa uregulowana jest przede wszystkim prawem bankowym. Te podstawy prawne czy też akty prawne decydują o tym kto może udzielić kredytów bądź pożyczek. Umowy kredytowe mogą być udzielane przez osoby fizyczne bądź instytucje oczywiście pod warunkiem że dysponują one określoną sumą pieniędzy. Jeżeli chodzi o kredyty to ten produkt bankowy może być udzielany tylko przez banki oraz przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe, wynika to natomiast z ustawy o SKOK. W takiej sytuacji w tak zwanych kasach Stefczyka dostępne są między innymi pożyczki VIP, Pożyczki Prestige, ale również kredyty mieszkaniowe.

Cel i odpłatność

Jeżeli chodzi o umowę kredytową to zgodnie z przepisami musi ona zawierać przede wszystkim cel na jaki ma być przeznaczony dany kredyt, może to być np. kupno samochodu, sprzętu AGD, RTV, czy też remont a nawet kupno mieszkania. Jeżeli już otrzymamy kredyt, pieniądze te będą nam przyznane na określonych warunkach czyli przede wszystkim z dokładnym wskazaniem terminu spłaty, a także ze wskazaniem wysokości prowizji oraz odsetek.

Umowa pożyczki może zostać zawarta w dowolnej formie, zarówno ustnie jak i pisemnej, choć zdecydowanie bezpieczniej jest jeżeli umowa na pożyczki zawarta na kwotę więcej niż 500 zł została sporządzona na piśmie. W momencie kiedy pożyczkobiorca otrzymuje prawo do własności pożyczonych pieniędzy czyli z chwila podpisania umowy kredytowej przekazanie tych Śródków może nastąpić nieodpłatnie bądź też za ustalonym w umowie wynagrodzeniem. Korzystając z pożyczki musimy wiedzieć również o tym, że zostaje nam ona udzielona bez określenia celu na jaki pieniądze zostaną wykorzystane. Kolejną różnicą jaka odróżnia pożyczkę od kredytu jest to, że umowa pożyczki nie musi zawierać terminu spłaty pożyczonych środków.

Jak się okazuje pożyczka jest pojęciem zdecydowanie szerszym niż kredyt. Jednak często dochodzi do zatarcia się tych różnic pomiędzy umową kredytową a pożyczką .

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.