Fundusz inwestycyjny, co o nim należy wiedzieć

Wiele osób uważa iż fundusz inwestycyjny nie posiada żadnych wad. Takie zdanie jest tak naprawdę nieprawdziwe. Każdy produkt finansowy może składać się z określonych plusów oraz minusów. Duża wada takiego rozwiązania to oczywiście ryzyko jakie może rosnąć w związku z chęcią uzyskania zdecydowanie wyższych zarobków. Klient decydując się na fundusz winien zdawać sobie sprawę tego iż jakaś część inwestycji może zostać utracona w niewielkim odstępie czasu.

Jeśli chodzi o fundusze to pierwsza rzecz w tym przypadku będzie dotyczyć tego iż tutaj winno występować stwierdzenie, że w takie rozwiązanie warto inwestować. Jednak, aby to wszystko miało ręce i nogi warto to wykonać uważnie oraz decydować się na inwestycje jakie mogą być uzależnione od skłonności do ryzyka, a także planowanego okresu oszczędzania. Wybór dla klientów może być dość duży. Na rynku można odnaleźć około 1,2 tys. funduszy zagranicznych oraz polskich. Właśnie tutaj należy powiedzieć o tych specjalistycznych oraz standardowych. Na pewno do tych najbardziej bezpiecznych należy zaliczać fundusze rynku pieniężnego, chociaż tutaj zarobek będzie mizerny. Biorąc pod uwagę papiery dłużne warto powiedzieć o dość sporym ryzyku. Warto dodać, że nawet na inwestycjach można wszystko utracić. Inne rodzaje to oczywiście stabilnego wzrostu zrównoważone oraz akcyjne. Różnica jaka może tutaj występować dotyczyć większej bądź mniejszej zawartości jaka znajduje się w portfelu. Niewątpliwa wada takiego rozwiązania to oczywiście niepewność co do zarobku. Jeśli chodzi o lokatę to tak naprawdę klient ma pełną świadomość tego jakiej kwoty może oczekiwać po 2, 3 lub 12 miesiącach. Inwestycja w fundusz to oczywiście pewna przewaga między samodzielną inwestycja. Klient decydując się na zakup jednostki uczestnictwa inwestować będzie od samego początku w kilkanaście a nawet kilkadziesiąt różnego rodzaju firm. Jeśli chodzi o samodzielne tworzenie portfela ta sytuacja mogła by być nawet nieosiągalna.

Taka sama reguła jest tak w zasadzie dostępna w odniesieniu do papierów dłużnych. Na pewno niektóre z nich np. długoterminowe obligacje skarbowe, dłużne papiery przedsiębiorstw lub bony skarbowe mogą okazać się niedostępne dla klientów indywidualnych lub sprzedane na rynku międzybankowym. Z pewnością fundusz jako większy inwestor jest w tanie dokonać negocjacji pewnych instrumentów. Opłata będzie dotyczyć pomniejszonych prowizji. Sumując zyski konieczne jest również pamiętanie o tym, aby dokonać opłaty 19% podatku od zysku kapitałowego.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.