Czy pożyczki społecznościowe to dobra alternatywa dla kredytów gotówkowych?
Rozwój rynku kredytowego w Polsce postępuje. Do branży wchodzą nowe podmioty, tzn. banki detaliczne, parabanki, a nawet firmy związane z udzielaniem pożyczek społecznościowych. Pożyczki społecznościowe to stosunkowo nowe rozwiązanie, które umożliwia bardzo szybki dostęp do pieniędzy nawet wśród osób o bardzo średniej zdolności kredytowej. Czy pożyczki społecznościowe to wartościowa alternatywa dla kredytów gotówkowych?
Najpierw warto zrozumieć, czym charakteryzują się pożyczki społecznościowe. Ich idea jest bardzo prosta. To po prostu pieniądze przekazywane przez inwestorów indywidualnych na rachunek pożyczkobiorcy. Oczywiście pożyczkobiorca w panelu pożyczek społecznościowych zawsze uzasadnia, dlaczego potrzebuje pieniędzy, na co je wyda. Pożyczkobiorca, można powiedzieć odpowiada za promocję własnych potrzeb wśród inwestorów indywidualnych. W pożyczkach społecznościowych chodzi bowiem o maksymalne zaufanie. Jeszcze kilka lat temu większość portali pożyczek społecznościowych wyróżniała się bardzo słabym systemem monitorowania wiarygodności pożyczkobiorców. Obecnie procedura weryfikacji uległa zdecydowanej poprawie. Pożyczkobiorca przedstawia dochody, dokumentuje mniej więcej sytuację majątkową, komunikuje się stale z inwestorami, poddaje się procesowi windykacji, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Tak naprawdę po porównaniu stawek rynkowych kredyty gotówkowe niewiele lub w ogóle nie odbiegają od stawek stosowanych w pożyczkach społecznościowych. W niektórych przypadkach pożyczki społecznościowe to droższe rozwiązanie ze względu na większe ryzyko podejmowane przez inwestorów indywidualnych. Poza tym niekiedy trudno skompletować wymaganą gotówkę błyskawicznie w przestrzeni pożyczek społecznościowych. Inwestorzy niechętnie patrzą na podejrzane lub źle udokumentowane aukcje pożyczkowe. A zatem kredyty gotówkowe w bankach detalicznych lub parabankach to w dalszym ciągu dobre rozwiązanie. Dlaczego? Kredyt gotówkowy otrzymujesz natychmiast po wysłaniu wniosku i potwierdzeniu pierwszego przelewu (przelew na 1 grosz to najpopularniejsza procedura weryfikacyjna w parabankach).
Oczywiście nie należy rezygnować całkowicie z potencjału pożyczek społecznościowych. To bardzo dobre rozwiązanie dla studentów oraz dla osób o bardzo słabych dochodach. Studenci rzadko posiadają zdolność kredytową, którą zaakceptuje bank detaliczny. Inwestorzy w pożyczkach społecznościowych rozumieją więcej niuansów życia, analizują każdą historię oddzielnie, w tym aspekt spłaty rat w konkretnej wysokości. Wiele pożyczek społecznościowych zaciąga się w celu spłaty innych kredytów. Trzeba jednak uważać, aby nie wpędzić się w spiralę zadłużenia, która bywa zabójcza z perspektywy przeciętnego gospodarstwa domowego. Banki detaliczne i sektor pozabankowy doskonale znają konkurencję i warunki panujące w branży udzielania kredytów. Z tego powodu kredyt gotówkowy nie jest drogi. Charakteryzuje się dostępnością, minimalnymi formalnościami. Do tego nie ma w umowach o kredyt gotówkowy wielkich zabezpieczeń. Pojawiają się nawet pomysły, aby wyeliminować nieuczciwe – lichwiarskie praktyki z rynku kredytów gotówkowych. Prawo po stronie pożyczkobiorcy dawałoby większe perspektywy zaciągania stosunkowo taniego zobowiązania nawet w perspektywie kilkuletniej. Funkcjonowanie pożyczek społecznościowych to dobra wiadomość dla konsumentów. Im większa konkurencja w branży kredytów gotówkowych, tym lepsze stawki współpracy dla kredytobiorców. Niestety nie ma idealnych narzędzi finansowania. Każdy przypadek trzeba rozpatrzyć już indywidualnie.