Co to jest konsolidacja?
Biorąc kredyt wychodzimy z założenia, że zawsze będzie nas stać na spłatę raty. Z czasem zmienia się nasza sytuacja życiowa i bierzemy kolejny kredyt, albo na nową rzecz, albo na spłatę rat pierwszego kredytu. I tak po paru latach orientujemy się, że mamy tyle kredytów, że nasza płynność finansowa diametralnie się pogorszyła. Sposobem na rozwiązanie tego typu problemów jest kredyt konsolidacyjny. Taki kredyt pozwala połączyć wszystkie raty w jedną mniejszą i jednocześnie wydłuża okres kredytowania. Konsolidacji podlegają wszystkie kredyty udzielane przez banki. A więc zarówno kredyty ratalne, gotówkowe, odnawialne, samochodowe, mieszkaniowe, a nawet karty kredytowe. Nie włączymy w nią jednak kredytów i pożyczek z instytucji pozabankowych.
Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja to taki rodzaj kredytu, za którego pomocą spłacamy wszystkie posiadane w bankach zobowiązania. Daje to możliwość połączenia wszystkich rat z różnych banków w jedną ratę, spłacaną w jednym banku. W kredycie konsolidacyjnym chodzi o to, aby zmniejszyć comiesięczne zobowiązania, ale kosztem wydłużenia okresu kredytowania. Przykładowo, kiedy posiadamy kilka kredytów na 3-5 lat, bierzemy kredyt konsolidacyjny na przykład na 10 lat, dzięki czemu rata rozkłada się na dłuższy okres czasu, co powoduje, że jest znacznie niższa. W ten sposób nasza sytuacja finansowa się polepsza, a także poprawia się nasza zdolność kredytowa. Gdy spłacimy stare zobowiązania i z kilku kredytów zrobi się jeden, to automatycznie poprawimy swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej.
Czy konsolidacja zawsze się opłaca?
Nie w każdej sytuacji kredyt konsolidacyjny jest opłacalny. Na pewno nie jest opłacalny w sytuacji gdy spłata kredytów powoli dobiega końca. Również gdy mamy dobre dochody i niewielkie kredyty, konsolidacja nie będzie się opłacać, gdyż może się okazać że odsetki za cały okres kredytowania będą większe. Także w sytuacji gdy skorzystaliśmy z kredytów na bardzo preferencyjnych warunkach, to łączenie ich w konsolidację może okazać się o wiele droższym rozwiązaniem. Jeśli więc zastanawiamy się nad konsolidacją kredytów, najpierw musimy wszystko przeliczyć, czy aby takie rozwiązanie będzie dla nas korzystne.
Koszty w kredycie konsolidacyjnym.
Na pewno niższe miesięczne raty odciążają nieco domowy budżet, ale nie to powinno być wyznacznikiem przy kredycie konsolidacyjnym. Za udzielenie kredytu bank pobierze od nas prowizję. W przypadku, gdy zabezpieczeniem dla kredytu ma być hipoteka to dochodzą także koszty wyceny nieruchomości, notariusza i wpisu do hipoteki. Dlatego zanim zdecydujemy się na konsolidację przeliczmy czy będzie to rozwiązanie opłacalne.