Bezpieczeństwo zadłużenia
Nawet najprostszy kredyt gotówkowy może zagrozić twoim interesom, jeżeli nie nauczysz się go właściwie wykorzystywać. Bezpieczeństwo zadłużeniowe w gospodarstwie domowym to pojęcie poruszane nawet przez największe instytucje ochrony finansowej w Polsce. Wiele raportów na ten temat publikuje Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Te dwie instytucje wykazują duże zainteresowanie edukacją finansową rodaków. Na czym zatem polega bezpieczeństwo zadłużenia i jakimi zasadami należy się kierować, aby uniknąć kłopotów ekonomicznych w przyszłości?
Czego unikać w przypadku pozyskiwania kredytu gotówkowego?
Na początku musisz bardzo dokładnie ocenić, z jakim pożyczkodawcą masz do czynienia. Polski system udzielania kredytów jest dość restrykcyjny. Banki detaliczne analizują kredytobiorcę krok po kroku pod względem formy zabezpieczeń, pod kątem dochodu, ogólnej historii kredytowej. Jeżeli nie masz wyrobionych właściwych wskaźników ekonomicznych, wtedy trudno o dobry kosztowo kredyt gotówkowy. Niektórzy kredytobiorcy, którzy nie spełniają norm banków detalicznych przechodzą do parabanków, ale to jest bardzo ryzykowna kwestia, ponieważ musisz wiedzieć, jaki parabank daje uczciwe warunki, a po drugie nie możesz się śpieszyć. Czytanie umów, dokładna analiza oferty to w tym przypadku niezbędne minimum. Nie dawaj się też nabrać na promocje kredytów gotówkowych. Oceniaj każdą pożyczkę krótkoterminową zgodnie z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. RRSO uwzględnia wszystkie dodatkowe koszty kredytu i podaje ci faktyczne wyniki.
Ocena przyszłych możliwości spłaty
Uwzględnij również perspektywy spłaty kredytu gotówkowego. Zobacz, jak wygląda twój budżet, czy już kiedyś spłacałeś pożyczkę i czy nie masz trudnej sytuacji zawodowej. Uważaj również na zaciąganie kilku kredytów w różnych instytucjach. To wpływa negatywnie na całą psychologię spłaty. W razie problemów korzystaj z wakacji kredytowych lub z konsolidacji kredytu. To podstawowe narzędzia umożliwiające ominięcie pewnych przykrości ekonomicznych.
Bezpieczeństwo obniża koszty zadłużenia
Im więcej dajesz zabezpieczeń, tym lepsze relacje w kwestiach zadłużenia. Oczywiście przy rosnącej niepewności gospodarczej banki wymagają od swoich klientów większej ilości potwierdzeń. Należy zatem uważać, aby nie przekroczyć pewnej normy i nie położyć na szali całych swoich oszczędności, a nawet majątku rodzinnego. Mały kredyt nie może wiązać się z nadmiernym zabezpieczeniem, ponieważ to wyraźnie zwiększa niebezpieczeństwo kredytobiorcy.