Kto nie marzy o spłacie kredytu hipotecznego i uwolnieniu się od całej tej miesięcznej gotówki, z którą trzeba się pożegnać? Nawet jeśli cel końcowy wydaje się tak odległy, pomysł opłacenia pojedynczego największego elementu pasywnego o wartości netto brzmi tak zachęcająco. Być może dlatego już nawet książki zostały poświęcone temu tematowi.

Obecnie, wraz ze wzrostem stóp procentowych w naszym kraju i zagrożeniem związanym z wyższymi oprocentowaniami kredytów hipotecznych, które wkrótce pojawią się i będą nas jeszcze bardziej obciążać pojawiło się odwieczne pytanie: Czy należy spłacić wcześnie kredyt hipoteczny? Czy zamiast tego zainwestować pieniądze?

Spłacaj najpierw kredyt hipoteczny!

Powód nr 1: Zaoszczędź pieniądze

Każda pożyczka składa się z dwóch części: kwoty głównej i odsetek.

Głównym jest to ta kwota, którą chcesz pożyczyć. Na przykład, jeśli masz zaoszczędzone 100 000 zł, ale chcesz zapłacić za dom 550 000 zł, musisz uiścić 450 000 zł, aby dokończyć transakcję. Te 450 000 zł w kapitale - pieniądze, które faktycznie pożyczyłeś.

W naszym kraju standardem jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Wszystko to oznacza, że ??spłata pożyczki jest zaplanowana równo w ustalonym okresie. Dzięki temu pożyczkodawca może obliczyć oczekiwane zyski z ich ryzyka (pożyczając ci pieniądze), a także ustalić harmonogram, kiedy spłata pożyczki zostanie w pełni spłacona.

Najłatwiejszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, jeśli chodzi o dług hipoteczny, jest zmniejszenie czasu potrzebnego na spłatę zadłużenia głównego. Na przykład, jeśli pożyczyłeś 450 000 zł, a harmonogram spłat był na 25 lat z oprocentowaniem 3%, zapłaciłbyś z powrotem pożyczkodawcy tylko trochę mniej niż 639 000 zł(zakładając, że w ciągu 25 lat nie nastąpi wzrost oprocentowania). Innymi słowy, zapłaciłeś pożyczkodawcy blisko 190 000 zł w odsetkach od pożyczki w wysokości 450 000 zł. Zmniejsz ubezpieczenie tej pożyczki do zaledwie 15 lat, a grosz zapłacisz 80 000 zł z odsetek, które wypłacasz pożyczkodawcy.

Teraz każdy z prostym kalkulatorem hipotecznym zwróci uwagę, że zmniejszenie liczby lat spowoduje wzrost miesięcznych rat kredytów hipotecznych - dla wielu właścicieli domów nie jest to realną opcją. Są jednak inne sposoby na obniżenie kwoty odsetek, które płacisz. Jedną z opcji jest przyspieszanie lub płatności ryczałtowe. Dzięki temu możesz zapłacić więcej za zaległą kwotę główną, zmniejszyć spłatę odsetek i skrócić czas spłaty pożyczki.