Ze wszystkich stron atakują nas reklamy(w radiu, telewizji, prasie czy internecie) dotyczące tanich kredytów gotówkowych. Jak kredyt gotówkowy może być tani? Przecież umowa kredytowa zakłada zwrot otrzymanej gotówki w określonym czasie.

Jednakże najpierw należy ustalić co wpływa na koszt kredytu i co pozwala go obniżyć. Trzeba podkreślić, że w koszt kredytu zalicza się oprocentowanie, prowizje, roczną rzeczywistą stopę oprocentowania(zawiera wszystkie koszty ponoszone w ramach kredytu), ratę miesięczną, które wpływają na całkowitą kwotę do spłaty. Banki, aby zwabić klientów oferują wakacje kredytowe czy inne udogodnienia(rozłożenie na dowolną ilość rat). Z tych powodów tani i opłacalny kredyt gotówkowy to taki, który zapewnia bardzo niskie koszty zobowiązania i nie pociąga za sobą wielu formalności. Oczywiście zazwyczaj bierzemy pod uwagę kryterium dla nas najbardziej istotne, czyli całkowita kwoty do zapłaty. Oczywiście ważna jest także wysokość raty miesięcznej.

Wybierając kredyt gotówkowy warto przeanalizować kilka ofert, co pozwoli spojrzeć na oferty w sposób najbardziej korzystny dla nas. Na koszt kredytu ma także wpływ posiadanie konta w danym banku. Banki mogą premiować klientów udzielając kredytu na preferencyjnych warunkach. W skład lepszych warunków mogą wejść takie elementy jak atrakcyjne oprocentowanie(na które składa się zmienna stopa referencyjna), wysokość kwoty kredytowanej, okres kredytowania czy możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, a nawet szybka decyzja kredytowa. Banki mogą dodatkowo zaoferować skorzystanie z wakacji kredytowych, wybór dnia spłaty raty(czyli sami wskazujemy dogodny termin) czy nawet usługę SMS przypominającą o terminie spłaty raty.

Często sytuacja życiowa zmusza nas do podjęcia decyzji bardzo szybko. Nie służy to podejmowaniu rozsądnych decyzji. Tymczasem nikt nie chce płacić dużo więcej niż to co pożyczył. Jest to wykonalne, gdy spełni się pewne warunki. Przede wszystkim nie znając przyszłości i naszych przyszłych potrzeb warto zadbać o historię kredytową, gdyż to właśnie ona może zdecydować o udzieleniu nam kredytu. Kolejny warunek, który można zaliczyć na korzyść to korzystanie z kilku produktów jednego banku. To na pewno będzie miało wpływ na uzyskanie bardzo preferencyjnych warunków.

Z tych powodów najpierw sprawdzamy takie elementy kredytu jak oprocentowanie, prowizje i inne opłaty początkowe, różnica między ceną kupna i sprzedaży waluty(w przypadku kredytu w obcej walucie), ubezpieczenie niskiego wkładu własnego i ubezpieczenie pomostowe, różne opłaty okołokredytowe.